Szafy

Firma Komandor potrafi stworzyć szafę, która wpasuje się w każde wnętrze. Standardowa szerokość szafy to 60-65 cm, a wysokość 250 cm. Wnętrze szafy ma około 50-55 cm głębokości, przy czym 10 cm to tor, po którym poruszają się drzwi przesuwne.

Wyróżniamy następujące typy szaf:

 

Szafa wnękowa – Ściany pomieszczenia są zarazem obudową szafy. Dopasowana jest do wysokości pomieszczenia i nie wymaga montowania odrębnego sufitu. Podobnie sprawa ma się z podłożem szafy, które stanowi podłoga w pomieszczeniu, czyli kafelki, wykładzina lub panele.

  

 

 

 

Szafa pełna – jej obudowę stanowią ścianki boczne i tylna, oraz podłoga i sufit wykonane z płyty. Szafa pełna montowana jest zasadniczo w miejscach, które są zniszczone i nie nadają się do ekspozycji. Szafa nie zajmuje zwykle całej powierzchni ściany, ale tylko jej fragment
 

 

 

Szafa z pawlaczem – pawlacz to nadstawiany, zamykany element montowany u góry szafy. Taki typ szaf montuje się zwykle w mieszkaniach, których wysokość od podłogi do sufitu wynosi ponad 2,5 m.
 

 

 

Szafa narożna – szafa w kształcie litery „L” montowana na dwóch prostopadłych ścianach schodzących się w jednym rogu. Może być pełna lub wnękowa.

 


 

Szafy są uzupełniane o drzwi różnego rodzaju: przesuwne, uchylne lub łamane (i ich kombinacje – bez naruszenia stylistyki mebla).

 

 

 

 

Jeśli już zdecydujesz, w którym pomieszczeniu ma zostać postawiona szafa, warto zastanowić się jeszcze nad tym, co zamierzasz w niej przechowywać. Dobrze jest zatem stworzyć listę, na której znajdą się ubrania i rzeczy, jakie mogą być w niej umieszczone. Są to np.:

 • odkurzacz
 • żelazko
 • deska do prasowani
 • bielizna
 • ręczniki
 • torebki i walizki
 • wiszące rzeczy długie
 • wiszące rzeczy krótkie
 • codzienne ubrania
 • zabawki

Taka lista pozwala na dostosowanie szafy do indywidualnych oczekiwań i wyposażenie jej we wszystkie niezbędne akcesoria.


Wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest podział szafy na dwie strefy: męską i żeńską. Taki podział zapewnia wygodę, jeśli z szafy korzysta więcej niż jedna osoba. Oba moduły są wyposażone w takie same elementy i odgraniczone od siebie wspólnym modułem na długie rzeczy, które wymagają zawieszenia.


Przy planowaniu wnętrza szafy należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • DRĄŻKI

Drążki pionowe umożliwiają oddzielenie rzeczy krótkich od długich, codziennych od sezonowych.
Zachowując odległość 105 cm, drążki na krótkie ubrania można zamontować na dwóch poziomach. Rozwiązanie tego typu nie zajmuje dodatkowego miejsca w szafie i pozwala jednocześnie na lepsze rozplanowanie rozmieszczenia rzeczy w szafie.


Ubrania długie (płaszcze i sukienki) możemy umieścić na drążku zamontowanym na wysokości 180 cm, gdyż wtedy ubrania nie będą opierać się o podłoże szafy. 
Przy montażu drążków należy pamiętać, by mocować je do ściany, czy sufitu. Drążek powinien mieć nie więcej niż 100 cm długości. Zbyt długi drążek, na którym zawiesimy dużą ilość rzeczy, może się odkształcić i wygiąć.


Pantografy (drążki z uchwytem), stosuje się zwykle w wyższych partiach szafy. Dzięki nim ubrania są opuszczane niżej i mamy do nich lepszy dostęp. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób o niskim wzroście.


W szafie o głębokości mniejszej niż 60 cm możliwe jest zastosowanie wieszaka wysuwanego spod półki (tzw. wieszaka poprzecznego). Należy jednak pamiętać, by szerokość wnęki wynosiła wówczas co najmniej 55 cm.

 • PÓŁKI

Trudno sobie wyobrazić szafę bez półek. Każda z półek powinna mieć przypisany do siebie rodzaj rzeczy np.: na bluzki, dresy, swetry, czy też pudła na drobiazgi i dodatki. Pościele, ręczniki, pledy i koce można umieścić w osobnym module – tak zwanej bieliźniarce lub na najwyższej półce określanej jako pawlacz.

 

W specjalnie wydzielonym miejscu w szafie możemy przechowywać obuwie – zarówno te codzienne, jak i sezonowe.

 • SZUFLADY

Bieliznę, rajstopy, czy skarpetki najlepiej trzymać w szufladach o zróżnicowanych wymiarach. Specjalne wkłady montowane w szufladach, dzielą ją na mniejsze moduły i pozwalają utrzymać porządek i uniknąć zagubienia drobnych rzeczy.

 • AKCESORIA

Druciane kosze i metalowe półki pozwalają na swobodne przeglądanie ich zawartości bez konieczności wysuwania na zewnątrz szafy. Doskonała wentylacja to kolejna zaleta tego typu rozwiązań.


W szafie często przechowywane są rzeczy niezbędne w domy, takie jak np. odkurzacz, żelazko, deska do prasowania, suszarka na pranie. Warto zatem wygospodarować w szafie miejsce na te przedmioty i wyznaczyć dla nich oddzielny moduł.

 

 • PIELĘGNACJA

Każdy mebel wymaga pielęgnacji i konserwacji. Bardzo ważne jest częste odkurzanie i wycieranie dolnych torów ze względu na gromadzący się tam kurzu, który z czasem zbija się większe kłęby i może utrudniać przesuwanie drzwi. W konsekwencji nasze zaniedbanie może doprowadzić do uszkodzenia systemu jezdnego.


Do czyszczenia wnętrza szafy można używać wszelkiego rodzaju środków w aerozolu, płynie, mleczku, ale tylko tych przeznaczonych do pielęgnacji drewna.


Podczas mycia powierzchni drzwi szafy należy zwrócić uwagę, czy dany środek czyszczący nie odbarwi płyty. Warto więc stosować delikatne środki przeznaczone do drewna. W przypadku drzwi z materiałów naturalnych (rattan, bambus) wskazane jest wcześniejsze oczyszczenie ich z brudu i kurzu, a dopiero potem przemycie wilgotną szmatką.

Szafę jak wszystkie meble należy czyścić o konserwować. Szczególną uwagę zwracamy na stan czystości torów dolnych. Gromadzący się w nich kurz i brud może z czasem wkręcać się w kółka, co znacznie utrudni nam przesuwanie drzwi. Takie zaniedbanie może doprowadzić do zniszczenia systemu jezdnego.

 

Wnętrze szafy (wykonanego zwykle z forniru lub płyty laminowanej) czyścimy środkami przeznaczonymi do pielęgnacji drewna. Mogą to być mleczka, aerozole, płyny. Należy jednak pamiętać, aby nie wylewać żadnych płynów bezpośrednio na półki, gdyż mogą one wilgotnieć i w konsekwencji puchnąć i rozwarstwiać się.

 

Kiedy już wiemy, jak powinna być wyposażona nasza szafa, przyszedł czas na wybór drzwi. Nie kierujmy się w tej kwestii tylko aktualną modą, ale także własnym poczuciem estetyki oraz tym, jak będą się komponowały w danym pomieszczeniu. Bogata oferta materiałów pozwala na zaprojektowanie takiej zabudowy, która będzie ozdobą mieszkania lub domu przez długie lata.

 

Jeżeli jesteś:

 • Tradycjonalistą, to powinieneś wybrać drzwi z płyty laminowanej. Ponad 60 dekorów o przeróżnej strukturze, barwie i usłojeniu pozwoli na dopasowanie odpowiedniego koloru płyty. Płyta laminowana, fornir i okleina imitująca naturalne drewno sprawią, że w pomieszczeniu poczujemy się bezpiecznie i komfortowo.
 • Osobą dynamiczną, która lubi wyzwania i zmiany, nie bój się połączeń żywych kolorów. Baw się głębią i perspektywą.
 • Osobą romantyczną i spokojną, to szklane drzwi z elementami piaskowanymi oraz pastelowe barwy sprawią, że wnętrze zyska na łagodności.
 • Człowiekiem żyjącym w zgodzie z naturą – bambus, fornir, czy rattan to wypełnienia, które będą współgrały z Twoim charakterem.
 • Estetą, ceniącym sobie porządek w najbliższym otoczeniu, to chłodne fronty w jasnych barwach sprawią, że otoczenie stanie się przestronne i uporządkowane.
 • Osobą nowoczesną, która lubi wszelkiego rodzaju nowinki, to zdecyduj się na wypełnienia drzwi w industrialnym stylu i fakturze.

Wirtualny salon

Zapraszamy do spaceru po wirtualnym salonie Komandor w towarzystwie naszego doradcy, który pomoże zapoznać się z ofertą firmy i odnaleźć najbliższy salon.

Dekoratornia

Zobacz odcinki programu telewizyjnego "Dekoratornia", w których do aranżacji i stylizacji wnętrz wykorzystano produkty marki Komandor.

Znajdź najbliższy salon

województwo
Znajdź swoją miejscowość na liście, a następnie kliknij "OK"
województwo
Znajdź swoje województwo na liście, a następnie kliknij "OK"
województwo
Jesteśmy obecni w 38 krajach na całym świecie. Zobacz, gdzie można nas znaleźć.